YANGIN KAPILARI İZMİR

YANGIN KAPILARI İZMİR

YANGIN KAPILARI İZMİR, yangının çıktığı ortamlar ilişkiyi keserek; binanın, binadaki insanların hatta çevredeki yapıların güvenliğini sağlamaya yarayan kapıya verilen addır.

Yangın kapılarında olması gereken teknik özellikler;

 • Kullanılan özel contalar, sıcaklıkla genleşerek dumanı yangın alanı dışına sızdırmaz,

 • Yangın kapılarına istenirse ateşe dayanıklı cam takılabilir.

 • Kanatların tek ya da çift olarak açılması,

 • Kapıların iç ve dış ya da sağ ve sola doğru açılması,

 • Ortam göre uygun kasa tipleri

 • Farklı ayarlar yapılabilen menteşeler

 • Kapı altı giyotini ile duman sızdırmazlık özelliği

 • Kapı açılması için yangına dayanıklı olan hidrolik

 • Yaylı menteşe (opsiyonel)

 • İstenilen renkte kapı

 • Kaplı bile olsa içeriden kapıyı açmak için panik kolu olarak farklı özelliklerde tasarım yapılabilir.

Yangın Kapısı Kullanım Alanları

YANGIN KAPILARI İZMİR kullanım alanları çeşitlilik göstermekle beraber, ortama uygun özelliklere göre yapılabilir.

 • Konutlar
 • Hastaneler
 • İş Yerleri
 • Sinema ve Tiyatrolar
 • Alışveriş Merkezleri
 • Kooperatifler
 • Gösteri Merkezleri
 • Konser Alanları

Neden Yangın Kapıları Kullanılmalıdır?

Yangın kapıları, yangın çıkan ortam ile yangın kaçış yolları ve yangın merdivenlerini izole etmek için tercih edilir. Yangın durumunda ortaya çıkan yoğun duman ve aşırı ısı yangın çıkan ortamdan diğer ortamlara geçmemesi sağlanarak; ortamda bulunan insanların rahatlıkla kaçış koridorlarını ve yangın merdivenlerini kullanması sağlanmalıdır. Bu nedenle özellikle yangın merdivenleri ve güvenli kaçış yolları duman ve ısıdan korunmalı, insanların rahatlıkla hareket edebileceği bir ortam hazırlanmalıdır.

Normal merdivenleri, yangın sırasında oluşan yüksek ısıyı ve dumanı çekerek; kaçmak için kullanılmaz hale gelir. Bu nedenle yeni yönetmeliklerle üzerinde durulan yangın mühendisliğine ve tüzüklerine uygun yangın merdivenleri oluşturulması gerekirken; yangın merdivenlerinin de duman ısı geçirmeyen özel korumalı yangın kapıları ile korunması gerekir. Bağlantısı kesilmesi gereken yerlere yangın kapısı konulmalıdır. Ama yangın kapılarının panik bar adı verilen kolay açılabilen mekanizmaya sahip olması gerekir.

Yangın kapıları, çabuk ulaşılabilecek mesafede olmalı ve kolay görülebilen noktalara yapılmalıdır. Mutlaka yangın kapılarının üzerinde de acil çıkış yönünü gösteren ‘’exıt armatürü’’ adı verilen ışıklı tabelalar olmalıdır.

Yangın kapıları otomatik kapanır olmalı ve bu nedenle hidrolik iticiler monte edilerek; panik anlarda kaçış durumunda kişi çıktıktan sonra hemen kapanmalıdır. Yangın merdivenlerine saksı, çöp kovası gibi kaçmaya engel olacak malzeme ya da ekipmanlar konulmamalı

Yangın merdivenlerine kaçmaya mani olacak malzeme ve ekipman konmamalı, klima cihazlarına ait parçalar yangın merdivenlerine kurulmamalıdır.

Yangın merdiveni son çıkış olduğu için kilitlenmemeli, gerekli güvenlik tedbirleri alınarak yangın merdiveninin her zaman açık olması sağlanmalıdır.

Binaların yangından korunması amacıyla yönetmelik doğrultusunda tüm binalarda yangın merdiveni ve beraberinde yangın kapısı zorunlu hale getirilmiştir. Bu na yönelik detaylar yönetmelikte belirtilmiştir.

 

Yangın Kapıları Fiyatları İzmir

Yangın kapısı denen yapılar genel olarak acil durumlar için özel olarak tasarlanan, yangın ya da benzeri olan acil durumlarda çok sayıda insanın en hızlı biçimde dış bölgeye zorunlu tahliyesini sağlayan, genel olarak metal olan kapılardır. Metal ve türevi olan malzemelerden özel olarak üretilen bu kapılar uzun süreli olarak iç bölgeye duman ve is sızdırmaz. Bu tür yapılar genel olarak da çok sayıda yönetmelikte ve yasal belgelerde hakkında çok sayıda düzenleme vardır.   YANGIN KAPILARI İZMİR civarında özel olarak üreten firmamızı ziyaret edebilirsiniz.  Sizler de YANGIN KAPILARI İZMİR hakkında bilgi almak isterseniz firmamızın çeşitli kaynaklarından hizmet alabilirsiniz.

 

 

Yangın Kapılarını Neden Kullanmak Zorundayız.

Yangın kapıları özellikle yüksek katlı ve çok sayıda insanın aynı alanda ve yapıda bir arada yaşadığı yapılarda keyfi bir alan değil. Gayet de zorunlu olarak bulunması gereken yapılardır. Yangın kapıları ister istemez insanların can ve mal güvenliğini korumada önemlidir. Yangının geniş bir alana yayılmasını da büyük bir ölçüde engel olur. Hatta yangın kapıları yapısal olarak da duman geçişini azaltma prensibine dayanır. Yangın esnasında binadan güvenli bir şekilde ayrılmak için özel olarak tasarlanan merdivenler sistemli eklentileri de bulunur. Tüm bunlardaki en nihai amaç; istenmeyen afetleri en az hasarla en kısa sürede atlamaktır. YANGIN KAPILARI İZMİR bölgesinde hizmet veren firmamızdan özel olarak üretilmelidir.

 

Yangın Kapılarının Fonksiyonları Nelerdir?

Yangın kapıları özel olarak üretilen ürünler oldukları için belirli özelliklerinin olması yanı sıra belirli işlevleri de olan özel yapılardır. Belirli kalitede ve özellikte üretilen yangın kapıları normal bir kapı gibi de kullanılabilir. Yangın kapıları istenmeyen afetler için özel olarak yaptırılan yapılar olduğu için de güvenli bir kaçış rotası üzerinde yer alır ve bu amaca hizmet eder. En önemli fonksiyonlarından biri ise yangın kapıları çeşitli yapısal özelliklerine göre yangının yayılmasını engellemek için özel olarak üretilmiştir. Tüm bu fonksiyonlardaki en temel amaç ve işlevde o binadaki canlıların can ve mal güvenliğini en etkin ve yüksek düzeyde sağlamaktır.

Yangın Kapılarının Önemi Nelerdir

YANGIN KAPILARI İZMİR olarak bir çok katmandan oluşan yangın kapıları yapmaktayız yangın kapıları binalarda, devlet dairelerinde, kamu binalarında zorunlu bir şekilde konulması gereken yerlerdir yangın kapılarının ateşe , darbelere karşı olan dayanıklılığı ile doğal afetlerde ve yangın durumunda insanları binayı terk etmesi için kolaylık sağlar yangın kapıları hakkında daha detaylı bilgi için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.